Čo to je?

Laktózová intolerancia je neznášanlivosť mliečneho cukru. Nie je to však alergia len na kravské mlieko, ale jedná sa o enzymatickú poruchu, pri ktorej nefunguje, prípadne chýba enzým laktáza.

Ako sa prejavuje intolerancia laktózy?

V prípade užitia mlieka alebo mliečnych výrobkov pacient pociťuje nadúvanie, kolikovité bolesti, hnačky, zvýšený odchod plynov, pocit plného brucha, prípadne aj prelievanie črevného obsahu, škvŕkanie v bruchu, u dojčiat úbytok na hmotnosti a celkové  neprospievanie najmä u detí.

Pre koho je určený tento test?

Laktózovo-tolerančný test je vhodný pre všetky vekové kategórie, pretože intolerancia laktózy nie je podmienená vekom. U dospelých a starších detí používame jednorazove nadstavce a u detí tvárovú masku.

Ako prebieha vyšetrenie?

Keďže vyšetrenie je nutné uskutočniť nalačno, testy začíname ráno. Nevylučujeme ani neskoršie hodiny, avšak upozorňujeme na znížený komfort, keďže pacient bude musieť byť dlhšie nalačno, t.j. nejesť ani nepiť.

Pacient by mal pred vyšetrením sedieť aspoň minútu v kľude. Následne odmeriame množstvo vodíka vo vydychovanom vzduchu. Pacient potom dostane pohár s mliečnym cukrom, ktorý vypije a v stanovených intervaloch opakujeme meranie. Na uvedené vyšetrenie je potrebné vyhradiť si 3,5 hodiny v našom centre.

Príprava pred laktózo-tolerančným testom

Podrobnú prípravu pre vykonaním laktózo-tolerančného testu si môžete stiahnuť nižšie.

Otváracie hodiny

Gastroenterológia

Pon. - Pia.: 07:30 - 15:30

So. - Ne.: Zatvorené


recepcia@assiduo.sk

+421 2 381 085 11

Rezervácia vyšetrenia

Služby

Konzultácie

Čo to je? Ambulantná gastroenterologická konzultácia je osobný pohovor a vyšetrenie lekárom ktorý zistí druh...

Endoskopické vyšetrenie

Čo to je? Gastrofibroskopia (GFS) je endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu. Pre koho je...

Endoskopické vyšetrenie v celkovej anestéze

Čo to je? V našom gastroenterologickom centre ASSIDUO poskytujeme aj služby komplexného endoskopického vyšetrenia pacienta...

Dychové testy

Už ako neodmysliteľnou súčasťou ASSIDUO gastroenterologického centra je aj ponuka rôznych dychových  testov. Dychovými testami...

Detská gastroenterológia

Čo to je? Gastroenterologické centrum ASSIDUO je jedno z mála centier tohto zamerania, ktoré disponuje...

Odbery

Dôležitou súčasťou vytvorenia si komplexného obrazu o stave pacienta a indikácie následnej liečby sú aj odbery. V ranných...

Zoznámte sa

Personál nášho centra

MUDr.
Diana Ševčíková

Internista

Zobraziť viac

Mgr.
Andrea Lehotská

IBD a endoskopická sestra

Zobraziť viac


Žaneta Haladíková

Odberová sestra

Zobraziť viac

Mgr.
Ľudmila Štainigerová

Endoskopická sestra

Zobraziť viac

12

+

Interných špecialistov

16800

+

Spokojných pacientov

80000

+

Termínov vyšetrení

Referencie pacientov

References photo

Erika D.

Košice

Slovami sa to nedá popísať.. Veľké Ďakujem za všetko, za úžasnú starostlivosť vďaka ktorej sa cítim ako zdravý človek a som aj vďaka Vám už dlho v remisii.. ďakujem

References photo

Janka I.

Bratislava

Dobrý deň, nebyť ASSIDUA  a detskej doktorky MUDr. Juricovej, tak dcérka sa trápi v bolestiach a stále sme častými návštevníkmi interného oddelenia, gastro a laktózovej ambulancii a roky by sme museli zisťovať čo jej vlastne je a aký zápal v tele má. Ale tu pod jednou strechou, pár vyšetrení tesne po prepustení z nemocnice Kramáre vieme presne čo dcérke je a liečenie prebieha úplne v pohode v klude s úsmevom a bez hospitalizácie. Síce vstupná cena sa nám zvýšila, ale spokojnosť je na našej strane a preto odporúčam mladým starým ASSIDUO:-)

References photo

Martin Q.

Michalovce

Môj prvý kontakt s ASSIDUO začal mojim emailom na recepciu. Bol som toho času na tom veľmi zle (UC Mayo score 3) a doslova som prosil o pomoc. Promtnosť, ľudskosť a ochota pomôcť bola od prvého kontaktu očividná. Po preštudovaní mojej zdravotnej dokumentácie sa ma ujala pani primárka MUDr. Kadlečková. Bol som bezradný a odrazu mi niekto chcel pomôcť? Práve to ma inšpirovalo k tomu, aby som spojil všetky sily a moje znalosti a pracoval na knihe Zdravo a kreatívne venovanej pacientom s IBD. Na knihe som pracoval viac ako 2 roky s elitnými kuchármi, kamarátmi ktorých som nazval kuchári so srdcom. Na knihe spolupracovala aj pani primárka MUDr.Kadlečková a naša IBD psychologička Mgr. Malik. 12.júla 2019 som oslávil 2 roky v úplnej remisii ochorenia. Myslím, že to hovorí za všetko. Nekonečná vďaka celému ASSIDUO za starostlivosť, ktorá presahuje všetky mýty o zdravotníctve.

References photo

Peter M.

Bratislava

Ako dlhoročný klient centra rád konštatujem, že do relatívne skromného počtu moderných zdravotníckych zariadení u nás, pribudlo Assiduo, ktoré spĺňa nároky podstatne vyššie ako sme bežne zvyknutí. Príjemné prostredie,dobré technické vybavenie, progresívny spôsob objednávania a kontaktu s pacientom, a najmä veľmi milý spôsob komunikácie personálu predurčuje centrum byť vzorom, ako by to v našom zdravotníctve malo vyzerať.