Čo to je?

V poslednom období je veľmi častým javom syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve. Každý človek má vo svojom čreve spektrum baktérií, ktorú sú však žiadané a potrebné na správne fungovanie tráviacej sústavy a celého organizmu. Ak sa však stane, že počet týchto, inak dobrých, baktérií sa neúmerne zvýši alebo tenké črevo osídli aj typ baktérií, ktoré tam nepatria, nastáva narušenie rovnováhy a prichádzajú ťažkosti. Prečo je tomu tak? Možnými príčinami môžu byť nevhodná strava, nedostatok pohybu, znížený príjem tekutín, znížený obsah vlákniny.

Súčasťou SIBO testu je aj test na stanovenie rýchlosti črevnej pasáže – tzv. TT test (tranzit time test) Uvedený test nás priebežne informuje o rýchlosti postupu podanej látky. V prípade, ak test zaznamená zrýchlenú činnosť – ide o prípady, kedy pacienta trápia časté preháňania; naopak pri spomalenej činnosti sa pacient sťažuje na zápchy.

TT test sa odporúča urobiť v prípade, ak sa pacient sťažuje na bolesti žalúdka, plynatosť, bolestivé vyprázdňovanie, zlé trávenie, nafúknuté brucho alebo prelievanie, škvŕkanie v črevách.

Ak v dôsledku zrýchlenej činnosti čreva dochádza k poruchám vstrebávania živín,  určí lekár ďalšie doplnkové vyšetrenia, akými sú krvné testy a endoskopické vyšetrenia. Tieto vyšetrenia bližšie špecifikujú príčinu problému.

Pre koho je určený tento test?

Najčastejšími prejavmi tohto syndrómu sú zápchy, hnačky, nafukovanie, plynatosť, kolikovité bolesti, ale aj bolesti v podbrušku, bolesti žalúdka, strata hmotnosti, anémia, únava, prelievanie črevného obsahu, ale aj tzv. škvŕkanie v bruchu a v neposlednej rade aj problémy s hemoroidmi a konečníkom.

SIBO test je vhodný pre všetky vekové kategórie, nakoľko intolerancia laktulózy  nie je podmienená vekom. U dospelých a starších detí používame jednorazove nadstavce a u detí tvárovú masku.

Ako prebieha vyšetrenie?

Keďže vyšetrenie je nutné uskutočniť nalačno, testy začíname ráno. Nevylučujeme ani neskoršie hodiny, ale pacient bude musieť byť dlhšie nalačno, t.j. nejesť ani nepiť. Pacient by mal pred vyšetrením sedieť aspoň minútu v kľude. Následne odmeriame množstvo vodíka vo vydychovanom vzduchu. Pacient potom dostane pohár s laktulózou, ktorý vypije a v stanovených intervaloch opakujeme meranie. Na vykonanie testu si treba vyčleniť 3,5 hodiny času v našom centre.

Príprava pred SIBO testom

Podrobnú prípravu pre vykonaním SIBO testu si môžete stiahnuť nižšie.

Otváracie hodiny

Gastroenterológia

Pon. - Pia.: 07:30 - 15:30

So. - Ne.: Zatvorené


recepcia@assiduo.sk

+421 2 381 085 11

Rezervácia vyšetrenia

Služby

Konzultácie

Čo to je? Ambulantná gastroenterologická konzultácia je osobný pohovor a vyšetrenie lekárom ktorý zistí druh...

Endoskopické vyšetrenie

Čo to je? Gastrofibroskopia (GFS) je endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu. Pre koho je...

Endoskopické vyšetrenie v celkovej anestéze

Čo to je? V našom gastroenterologickom centre ASSIDUO poskytujeme aj služby komplexného endoskopického vyšetrenia pacienta...

Dychové testy

Už ako neodmysliteľnou súčasťou ASSIDUO gastroenterologického centra je aj ponuka rôznych dychových  testov. Dychovými testami...

Detská gastroenterológia

Čo to je? Gastroenterologické centrum ASSIDUO je jedno z mála centier tohto zamerania, ktoré disponuje...

Odbery

Dôležitou súčasťou vytvorenia si komplexného obrazu o stave pacienta a indikácie následnej liečby sú aj odbery. V ranných...

Zoznámte sa

Personál nášho centra

MUDr.
Jana Faixová

Zobraziť viac

Bc.
Margita Martinková

Sestra

Zobraziť viac

Bc.
Jolana Szögediová

Dychové testy, endoskopická setra, chirurgická sestra

Zobraziť viac

MUDr.
Andrea Fojtová, PhD.

Gastroenterológ pre dospelých

Zobraziť viac

12

+

Interných špecialistov

16800

+

Spokojných pacientov

80000

+

Termínov vyšetrení

Referencie pacientov

References photo

Erika D.

Košice

Slovami sa to nedá popísať.. Veľké Ďakujem za všetko, za úžasnú starostlivosť vďaka ktorej sa cítim ako zdravý človek a som aj vďaka Vám už dlho v remisii.. ďakujem

References photo

Janka I.

Bratislava

Dobrý deň, nebyť ASSIDUA  a detskej doktorky MUDr. Juricovej, tak dcérka sa trápi v bolestiach a stále sme častými návštevníkmi interného oddelenia, gastro a laktózovej ambulancii a roky by sme museli zisťovať čo jej vlastne je a aký zápal v tele má. Ale tu pod jednou strechou, pár vyšetrení tesne po prepustení z nemocnice Kramáre vieme presne čo dcérke je a liečenie prebieha úplne v pohode v klude s úsmevom a bez hospitalizácie. Síce vstupná cena sa nám zvýšila, ale spokojnosť je na našej strane a preto odporúčam mladým starým ASSIDUO:-)

References photo

Martin Q.

Michalovce

Môj prvý kontakt s ASSIDUO začal mojim emailom na recepciu. Bol som toho času na tom veľmi zle (UC Mayo score 3) a doslova som prosil o pomoc. Promtnosť, ľudskosť a ochota pomôcť bola od prvého kontaktu očividná. Po preštudovaní mojej zdravotnej dokumentácie sa ma ujala pani primárka MUDr. Kadlečková. Bol som bezradný a odrazu mi niekto chcel pomôcť? Práve to ma inšpirovalo k tomu, aby som spojil všetky sily a moje znalosti a pracoval na knihe Zdravo a kreatívne venovanej pacientom s IBD. Na knihe som pracoval viac ako 2 roky s elitnými kuchármi, kamarátmi ktorých som nazval kuchári so srdcom. Na knihe spolupracovala aj pani primárka MUDr.Kadlečková a naša IBD psychologička Mgr. Malik. 12.júla 2019 som oslávil 2 roky v úplnej remisii ochorenia. Myslím, že to hovorí za všetko. Nekonečná vďaka celému ASSIDUO za starostlivosť, ktorá presahuje všetky mýty o zdravotníctve.

References photo

Peter M.

Bratislava

Ako dlhoročný klient centra rád konštatujem, že do relatívne skromného počtu moderných zdravotníckych zariadení u nás, pribudlo Assiduo, ktoré spĺňa nároky podstatne vyššie ako sme bežne zvyknutí. Príjemné prostredie,dobré technické vybavenie, progresívny spôsob objednávania a kontaktu s pacientom, a najmä veľmi milý spôsob komunikácie personálu predurčuje centrum byť vzorom, ako by to v našom zdravotníctve malo vyzerať.