Snaha a už trend nášho centra ASSIDUO neustále prinášať novinky a zlepšenia pre našich pacientov vám tento krát predstavujeme prístroj, ktorý prinesie viac komfortu pri vyšetrení kolonoskopia.

Samotné vyšetrenie kolonoskopia (ktoré by mimochodom v rámci prevencie mal absolvovať každý dospelý človek vo veku nad 45 rokov bez ohľadu či má alebo nemá ťažkosti alebo pozitívnu genézu (v rodine sa už onkologické ochorenie vyskytlo) je veľký strašiakom mnohých pacientov a priznávame, nepatrí medzi tie najpríjemnejšie. Je však veľmi potrebné a tiež efektívne, pretože lekár vie črevo nielen pozrieť, zhodnotiť ale vie aj akútne v rámci výkonu problém vyriešiť.

Na to, aby bolo vyšetrenie o niečo príjemnejšie je možné podať sedáciu – Midazolam  (tzv. Dormicum), ktoré pacienta prispí a nezanechá nepríjemný pamäťový zážitok. Počas výkonu kolonoskopického vyšetrenia lekár vpúšťa do čreva bežný vzduch, ktorý črevo rozťahuje a lekár lepšie vidí sliznicu. Vháňanie vzduchu pacient pociťuje ako nafúknutie brucha.

Naše centrum zakúpilo prístroj, ktorým je možné do čreva miesto bežného vzduchu vháňať plyn CO2, ktorý sa na základe vykonaných štúdií ukázal ako lepšie znášateľný pre pacienta počas vyšetrenia ako bežný vzduch, pacient pociťoval menšie bolesti a teda bolo možné vykonať výkon za efektívnejší čas. Druhým benefitom použitia plynu CO2 miesto bežného vzduchu je aj skutočnosť, že plyn CO2 sa vstrebáva 150x rýchlejšie ako bežný vzduch a teda pocit nafúknutia po vykonaní kolonoskopie pri použití CO2 sa stratí u pacienta omnoho rýchlejšie – až 150x rýchlejšie!